icon bigger icon smaller

Vše, co jste se vždy
chtěli dozvědět o koupání

Vše, co jste se vždy chtěli dozvědět o koupání

Svalové & kloubní potíže
Stres
Nachlazení
 

Na otázky odpovídá: Dr. Rolf Beutler, balneolog (specialista na léčivé vody, lázně a jejich účinky na lidský organismus)

Proč se tak rádi povalujeme ve vaně?

Kdo se vznáší v teplé vodě, ten automaticky vypíná veškeré svaly. Přitom se uvolní nejen veškerá zatuhlá místa vzniklá fyzickou zátěží při mnohahodinovém stání nebo sezení, nebo při sportu, ale i ztuhlé svaly v šíji a na zádech, což je důsledek stresu. Výsledkem uvolnění je fyzická pohoda. Procesy látkové výměny se urychlují a spouští se i program regenerace našeho organismu.

A jak tenhle regenerační program vlastně funguje?

Podporuje tvorbu nových buněk a aktivuje metabolické procesy v organismu. Škodliviny se rychleji vylučují z těla pokožkou a dechem. Tlak vody navíc odblokuje vazivovou tkáň. Tím se odbourá stres a my se už po několika minutách ve vaně cítíme uvolněně a prostě báječně.

Touha po teple – můžeme se bezstarostně den co den rochnit ve vaně, nebo tím škodíme pokožce?

Každodenní koupel v podstatě neškodí. Ale nesmíme zapomenout na jedno: nejsme šupinaté ryby, nemáme srst nebo peří chráněné tukovou vrstvičkou jako tuleni nebo vodní ptactvo. Proto se nám kůže v čisté vodě často rychle svraští. Vyschne. Zní to nelogicky, ale je to tak. Voda rozpustí tenkou kyselou ochrannou vrstvu a změkčí horní vrstvy rohoviny. Vlhkost uložená v pokožce z ní unikne. Čím je voda teplejší, tím rychleji proces vysychání probíhá. Když se v horké vodě zpotíme, nebezpečí pro pokožku se ještě zvýší. Organismus se snaží ochladit, a tak odvádí z tkání další a další tekutinu. Proto je velice důležité, aby koupelové přípravky obsahovaly složky pro péči o pokožku, popřípadě přísady, které jí navrátí ztracenou tukovou vrstvičku. Zvlášť intenzivní péči poskytují koupelové přípravky s vysokým podílem přirozených rostlinných olejů. Existují i tak vynikající, které díky přidaným účinným látkám, jako jsou patentované tetesept koupelové lipozomy nebo rostlinné oleje, navracejí pokožce ztracený tuk, a tak její svrchní vrstva zůstává i ve vodě hedvábně hladká a napjatá. Tyto mikroskopické částice v kvalitních olejových a krémových přípravcích vyrovnají defekty ve struktuře pokožky, a transportují dokonce pečující látky i do hlubších vrstev kůže, která je tak optimálně pěstěná. Navíc umí velice úspěšně zabránit problémům při koupání, jako jsou vysychání nebo podráždění pokožky.

A jak často se smějí koupat děti?

Ani u dětí každodennímu koupání nic nebrání. Měli bychom však pro ně používat jemné přísady do koupele, které pěstí pokožku, jako například tetesept Dětské perly do koupele.

Je sprchování skutečně zdravější než koupání?

Sprchování není v zásadě o nic zdravější než koupání: sprchování má tu výhodu, že probíhá rychleji, a tak pokožka méně vysychá. V dnešní době se řada lidí často sprchuje a používá přitom velké množství mýdel nebo sprchových gelů. Přitom je důležité, aby použitý sprchový balzám měl neutrální pH a obsahoval složky pěstící pokožku. Optimální volbou jsou Sprchové gely tetesept obsahující NutriBion®, protože mají vysoký podíl pečujících olejů, které speciální proteiny dopravují do hlubších vrstev pokožky, a tak ji chrání před vysycháním! Při koupání si můžeme do vody přidat pečující koupelovou přísadu. Ve vaně zůstáváme delší dobu, a tak pokožka může pečující substance z koupelové přísady lépe vstřebávat než při sprchování. Kromě toho mohou svůj pozitivní účinek na organismus rozvinout i éterické oleje obsažené v koupelové přísadě. tetesept Koupelové přísady pro zdraví obsahují vedle éterických olejů i speciální látky, které obnovují ochrannou tukovou vrstvičku pokožky, a tak ji pěstí.

Horká, teplá nebo chladná koupel? Jak vlastně působí teplota vody na tělesné funkce?

Studená voda zužuje vlásečnice v pokožce a povzbuzuje krevní oběh. Teplá voda zas uvolňuje svalstvo a uklidňuje. Horká voda rozšiřuje cévy a zatěžuje krevní oběh. Teplota koupele by se zpravidla měla pohybovat mezi 35—38 °C.

Jak dlouho máme/smíme zůstat ve vodě?

Za ideální dobu se považuje 10 až 20 minut. Terapeuti mohou předepsat různé zdravotní koupele, které trvají delší, ale i kratší dobu.

Co se odehrává v organismu, když ležíme 20 minut ve vodě teplé 38 °C?

Organismus se uvolní. Účinek lázně zvyšují koupelové esence, jako například éterické oleje. Ty naše tělo například osvěží, uvolní nebo uklidní. Éterické oleje působí optimálně při teplotě vody 32—38 °C.

Máme se před koupáním, nebo po něm osprchovat?

Není důvod, abychom se před koupáním sprchovali. A po koupání v pečující lázni bychom se rozhodně sprchovat neměli. Smyli bychom totiž z těla pěstící látky z koupelových přísad.

Hodně lidí se po horké koupeli osprchuje studenou vodou. Je to zdravé?

Sprchování studenou vodou povzbudí krevní oběh, takže studená sprcha po koupeli může být prospěšná.

Na co bychom měli dbát při koupi koupelových přísad?

Doporučuji koupelové přísady s přírodními účinnými látkami a substancemi pečujícími o pokožku, například tetesept koupelové přísady. Jejich součástí jsou známé a osvědčené přírodní éterické oleje a rostlinné extrakty, které podporují blahodárný účinek koupele. Všechny tetesept koupelové přísady navíc obsahují pečující látky, jako například koupelové lipozomy, oleje pro péči o pokožku a lipidy rostlinného původu. Ty zajistí, aby pokožka byla pěstěná a ani při častém koupání nevysychala.

Existuje velké množství koupelových přísad. Která je pro mě ta pravá?

Pěny do koupele se vyznačují tím, že tvoří velké množství odolné pěny. Pěnící látky (=tenzidy) však uvolňují z pokožky zvlhčující látky a tuky. Tím poškozují ochrannou bariéru kůže. Pokožka ztrácí tuky a vlhkost. Pěny do koupele zpravidla neobsahují pečující látky, což způsobuje, že pokožka vysychá a může se loupat. Pěny do koupele s olejem, jako například tetesept Koupele světa, obsahují navíc koupelové lipozomy, které se postarají o to, aby pokožka při koupání nevysychala, ale naopak byla jemně pěstěná. Krémové pěny do koupele tvoří příjemnou krémovou pěnu. Navíc obsahují látky, které vracejí do pokožky vyplavený tuk, a tak brání jejímu vysychání. Patří k nim například tetesept Koupele pro zdraví: Protistresová nebo Uvolnění. Zvlášť pečující účinek mají olejové koupele. Nenasycené mastné kyseliny obsažené v olejích totiž zásobují pokožku živinami a vlhkostí. Jsou blahodárné hlavně pro suchou nebo velice suchou pokožku: během koupání totiž olej proniká do kůže a pěstí ji. Po koupeli zůstane pokožka potažená jemným ochranným filmem, který ji nadále chrání před vysycháním. Koupelové soli, například tetesept Čas pro tebe Pocit bezpečí obsahují přírodní soli, na které se speciálním postupem navážou aromatické a pečující látky. Vyšší obsah soli změní osmotickou rovnováhu vody, a tak se z těla vylučuje pokožkou menší množství soli. Z lázeňských procedur je známý léčivý účinek slaných koupelí. Zmírňují svědění, podporují odlupování a mají protizánětlivý účinek. Mořské soli se slaným koupelím podobají, ale jejich základní surovinou je mořská sůl, na kterou se navázaly aromatické a pěstící látky a éterické oleje. Navíc je hrubozrnnější než koupelové soli, které bývají jemné. Koupelové přísady s mořskou solí se často používají k terapeutickým účinkům. Pomáhají při kožních onemocněních a v kombinaci s éterickými oleji zmírňují problémy vyvolané nachlazením nebo potíže s klouby či svaly. Mořské soli pro zdraví tetesept a Čas pro tebe používají stoprocentně přírodní mořskou sůl. Zvláštností koupelových perel tetesept je jedinečná kombinace urey (močoviny) pěstící pokožku s cennými éterickými oleji a extrakty. Jsou to nádherně třpytivé kuličky. Kombinace vůně, barvy a péče zajistí jedinečný zážitek z koupele. Patentované koupelové lipozomy se postarají o to, aby pokožka nevysychala a byla jemně pěstěná.

Jaký je rozdíl mezi koupelovými solemi a mořskými solemi? A kdy mám kterou použít?

Koupelové soli se skládají z přírodních solí. Jsou obohaceny pečujícími a aromatickými látkami, a tak potěší nejen pokožku, ale i smysly. Zabarví vodu a jejich příjemná vůně Vás uvolní. Důraz kladou na celostní zážitek z koupele. Základ koupelí s obsahem mořské soli tvoří přírodní mořská sůl, která obsahuje vedle vápníku a hořčíku i železo. Mohou být doplněny éterickými oleji. Rozdíl oproti koupelovým solím je jednak ve složení (podíl minerálních látek) a v původu soli a její zrnitosti: mořské soli jsou hrubé, zatímco koupelové soli bývají velice jemné. U mořské soli je v popředí hlavně zdravotní aspekt (péče o pokožku, atd.).

Co jsou koupelové lipozomy?

Patentové koupelové lipozomy zajistí lepší a rychlejší péči o pokožku. Jde o nepatrné dutiny ohraničené membránami, které se získávají z přírodních zdrojů, a mohou se naplnit vlhkostí, pečujícími a účinnými látkami. Fungují na dvoustupňovém principu: díky své struktuře obalí pokožku a proniknou jako malé přepravní kuličky do jejích horních vrstev. Přitom se otevřou, předají obsažené látky do pokožky a pěstí ji. Pěstící účinek vydrží i po vykoupání a zajistí viditelně hedvábně jemnou pleť.

Proč urea (močovina) tak pěstí pokožku?

Urea je látka, kterou tělo vyrábí během látkové výměny bílkovin. Horní vrstva pokožky vždy obsahuje určité množství močoviny. Když její podíl poklesne, například při častém mytí, pokožka vysychá. Močovina váže vlhkost, čímž brání dehydrataci pokožky, která tak zůstává hladká a jemná. Urea je osvědčená účinná látka, která se v dermatologii a kosmetice používá k péči o suchou a citlivou pokožku a doporučuje se hlavně u dětí. Proto se často označuje za kouzelný prostředek pro získání pleti jemné jako dětská pokožka (například tetesept dětské perly do koupele).

Můžeme si vyrobit koupelové přísady i sami (třeba z mléka, medu, éterických olejů, čaje, soli, atd.)?

Určitě můžeme. Existuje řada možností a v odborné literatuře se najde řada návodů. Třeba pro růžovou koupel stačí přidat do vany okvětní lístky růží, růžový olej a případně trochu smetany. Ke koupání můžeme použít i mléko – stejně jako Kleopatra. Ale ideální složení pro tělo a pokožku není snadné namíchat. Proto se doporučují speciální hotové koupelové přísady.

Co zajišťuje účinek léčivých koupelových přísad a jak se obsažené látky (například éterické oleje) dostanou do organismu?

Účinek většiny léčivých koupelových přísad je založen na éterických olejích, které obsahují. Ty pronikají do organismu dvěma způsoby: při koupeli je vdechujeme, a tak působí přímo přes dýchací cesty. Navíc se vstřebávají do těla přes pokožku a svůj účinek rozvinou v krevním řečišti. Například rozmarýnový olej podporuje prokrvení, a tak pomáhá při zatuhlém svalstvu, bolestech v zádech a revmatických potížích. Indický meduňkový olej uvolňuje a uklidňuje povzbuzením čichových buněk. Uplatní se tedy v aromaterapii, při poruchách spánku, neklidu a silné nervové zátěži. Eukalyptový olej rozpouští hleny a podporuje odkašlávání, čímž zmírňuje onemocnění dýchacích cest. Navíc uvolňuje svalstvo.

Jaké koupele (přísady, teplota, délka trvání) jsou dobré při nachlazeních a proč?

Při nachlazeních se doporučují koupelové přísady obsahující éterické oleje, jako eukalyptový nebo tymiánový olej či olej z borovicového jehličí. Jako přísada do koupele působí éterické oleje hned dvakrát: jednak je vdechujeme, takže působí přímo přes dýchací cesty, ale do těla se dostávají i pokožkou, a tak mohou rozvinout své uklidňující účinky. Doporučuje se koupel při 32—38 °C, která trvá 10—15 minut. Pozor: při horečce se koupat nesmíte!

Mohu se koupat, když mám horečku?

Ne. Koupel by zatížila i tak oslabený organismus.

Jaké koupele jsou vhodné při zatuhlém svalstvu, bolestech zad nebo potížích s klouby?

Při zatuhlém svalstvu a problémech s klouby či páteří pomáhají koupelové přísady s éterickými oleji, jako jsou rozmarýnový olej, olej z borovicového jedličí a eukalyptový olej a také extrakty z arniky a kostivalu. Podporují prokrvení, tiší bolesti a mají protizánětlivé účinky.

Koupelové přísady mají různé barvy. Má barva vody také nějaký účinek?

Barevná terapie je jednou z nejstarších léčebných metod. Původně byla založena na léčivém účinku slunečního světla, které řada starých kultur používala ke zmírnění nejrůznějších potíží. Každá barva má svou charakteristickou vlnovou délku a energii, která se může přenášet do těla. A tak barvy mohou podobně jako vůně ovlivňovat naši náladu a částečně dokonce tělesné funkce. Modrá nebo fialová dokážou uvolnit vegetativní nervový systém, regenerují a osvěžují. Ideální kombinací pro modré koupele jsou uklidňující přírodní látky, jako levandule nebo meduňka. Žluté až oranžové odstíny dokážou aktivovat látkovou výměnu a rozehřát. Vhodné aromatické látky často mívají citrusový nádech. Zelená a tyrkysová barva mohou působit uklidňujícím dojmem, dodávat rovnováhu a podporovat zotavení. Často voní po šípkových růžích nebo silicích ylang-ylang z květů tropické kanangy vonné. Červené a růžové tóny zahřejí tělo i duši a aktivují a uvolní tkáň. Vhodnými vůněmi jsou například rozmarýn, ibišek nebo granátové jablko. tetesept koupelové přísady využívají účinek barvy společně s účinky éterických olejů a extraktů.

Jaké koupele uvolňují, popř. osvěžují a proč? (Co se odehrává v těle, když leží například v levandulové nebo rozmarýnové koupeli?)

U většiny koupelových přísad tkví jejich účinek – uvolňující, osvěžující, atd. – v éterických olejích, které obsahují. Kozlíkový olej má například uklidňující, uvolňující účinek a podporuje usínání. Zato rozmarýnový olej povzbuzuje. Éterické oleje při koupání vdechujeme, a tak se dostávají do těla dýchacími cestami. Do organismu pronikají i pokožkou a pak působí v krevním řečišti.

Při jakých fyzických nebo psychických potížích mohou koupele také pomáhat?

Při nervozitě: tetesept řada Uvolnění, při zatuhlém svalstvu a potížích s klouby: tetesept řada Svaly a klouby, při každodenním stresu: tetesept řada Protistresová, při nachlazení: tetesept řada Nachlazení.

Kdo se nesmí koupat?

Koupání se nedoporučuje, popř. jen po poradě s lékařem, při větších kožních poraněních, závažných horečnatých onemocněních, při srdeční nedostatečnosti nebo při závažně vysokém krevním tlaku.

Proč se většina lidí koupe večer?

Protože většina lidí má čas večer. Navíc koupání v teplé vodě obecně uvolňuje. Pomáhá získat odstup od celodenního stresu, uvolnit duši a nastavit tělo na klidnou noc.

Jaké terapeutické koupele existují (balneo, Kneipp, Thallaso, Fango, bahno, podvodní masáže, vodní gymnastika, atd.) a proti jakým potížím se používají?

Balneoterapie je zastřešující pojem pro rozmanité možnosti použití koupelí a vody k léčivým účelům. Podle účinné látky se balneoterapie využívá k nejrůznějším způsobům jak podpořit lidské zdraví. Pod pojmem Kneippova terapie se skrývají různé druhy vodních střiků, šlapání vody a koupele. Ke svým proslaveným střikům kdysi farář Kneipp používal obyčejnou konev na zalévání. Dnes se využívá vodní hadice. Existuje řada variant vodních střiků, které se aplikují například na kolena, stehna, paže, hruď nebo záda. Vodní střiky aplikované na hrudník mají podpořit prohloubené dýchání a tím zásobování těla kyslíkem. Ledové střiky mají povzbudit činnost srdce a krevní oběh. Thalasso terapie: tato forma terapie odvodila svůj název z řeckého slova thalasso – moře. K terapeutickým účelům využívá mořskou vodu a řasy. Má uvolňovat a revitalizovat pokožku, popř. ji vypínat. Sirná koupel je léčivá koupel, která obsahuje velké množství síry. Ta má léčivé účinky na pokožku a působí na pokožku antibakteriálně. Zvlášť často se používá při revmatismu, svědivých kožních onemocněních a povrchových mykózách. Koupele v solných roztocích: jejich zdroji bývají přirozené zdroje slané vody s vysokým obsahem minerálních solí. Solná koupel povzbuzuje látkovou výměnu pokožky a její prokrvení. Slaná pára působí antibakteriálně a rozpouští hleny. Proto pomáhá při bronchitidě nebo astmatu. Fango je minerální bahno. Tiší bolesti a má protizánětlivé účinky. Proto se často nasazuje při léčení revmatických onemocnění. Bahno nebo rašelina jsou přírodní léčivé prostředky získané z půdy. Používají se při onemocněních opěrného a pohybového aparátu, například při artróze. Podvodní masáž je ošetření svalstva pomocí vodní trysky s regulovatelným tlakem. Vodní gymnastika: cvičení ve vodě podporuje pohyblivost těla a dobrou kondici. Má tu výhodu, že šetří klouby.

Co vlastně jsou zásadité koupele a jak účinkují?

Zásadité koupelové přísady způsobí, že voda ve vaně získá pH 8,5, čímž se povzbudí tukové žlázy v pokožce, která tak získá přirozený hedvábný vzhled. Vysoké pH však negativně ovlivňuje přirozený ochranný plášť pokožky, a proto se zásadité koupele u problematické pokožky spíš nedoporučují.

Co jsou koupele s přehříváním?

Jde o koupání v hodně horké vodě, která způsobí zvýšení tělesné teploty. Díky tomu se má uvolnit svalstvo a aktivovat srdečně cévní systém. I při těchto koupelích se doporučuje opatrnost, protože teplo může u oslabených osob velice zatěžovat srdečně cévní systém.

Může se koupelová terapie provádět i doma?

Existuje řada zdravotních koupelí, které se dají aplikovat i v domácím prostředí, například tetesept koupel Nachlazení ke zmírnění potíží při nachlazení, tetesept koupel Svaly a klouby přispívá k uvolnění zatuhlých svalů, tetesept koupel Prohřátí zad blahodárně prohřívá záda, tetesept koupel Uvolnění slouží k relaxaci a zlepšení pocitu pohody, tetesept koupel Protistresová se používá při silné zátěži a zatuhlých svalech.